How much do spanish lessons cost?

Average cost in 20149: $30 /hr See National

$20/hr

low cost

$30/hr

avg cost

$40/hr

high cost

The average cost for a spanish tutor is $30/hr. You are likely to spend between $20 and $40 per hour. Exact price may vary depending on your area and project details.

Updated July 1st, 2017

Next Step: Find out exactly how much your project will cost.

Spanish lessons are available for students of all skill levels and ages. People seek out lessons to gain basic reading and writing skills, conversational proficiency, full literacy and fluency, as well as professional or academic-level comprehension. Several factors affect the cost of Spanish lessons.

Group lessons

Group instruction typically costs less per lesson than one-on-one sessions. Group lessons are often sold as courses that last as long as a few weeks to a full semester. Here are pricing examples for group Spanish lessons:

  • Spanish with Elizabeth in Eugene, Oregon: $100 for an eight-week course, with one 60-minute group class per week

  • SunSpanish, in Marin County, California: $175 per month for five 90-minute group classes—new students must register and pay for a two-month enrollment upfront.

Private lessons

Private instruction increases the cost per lesson to account for the student’s full use of a teacher’s time. Private lessons vary in cost depending on session length and other factors. Often instructors provide discounts when classes are purchased as a package or bundled with other services. Here are SunSpanish’s tiered pricing options for 60-minute private lessons:

  • $50 per class for two students learning together ($100 total per class)

  • $65 per class for students paying the monthly group lesson tuition

  • $70 per class for students taking at least two private classes per week

  • $90 per class for students not enrolled in concurrent group classes

Spanish with Elizabeth charges $30 for one 60-minute private lesson.

Travel

When a Spanish instructor travels to the student’s home or office, additional travel fees may apply to cover the cost of their time and transportation expenses.

Cost-saving strategies

Consistency is the key to learning a language, and loyalty to one instructor is helpful for saving money. Many instructors offer reduced prices for continuing students, such as the $10 discount that Spanish with Elizabeth offers to group lesson students who are re-enrolling for a consecutive term.

Pro tip:

  • Find out if a teacher is a good fit before buying a lesson package. LA Spanish Tutor offers a free 30-minute session via phone or video chat to suss things out on both sides.

Ready to hire a spanish tutor?

Get free custom quotes from qualified spanish tutors in your area.

Recent reviews

Sara Soupay-Olang

Sara is the best Spanish teacher you could ask for. I took only 17 lessons with Sara before spending over a month in Peru and I can tell you she is absolutely spectacular. I came into these lessons with no prior knowledge of Spanish and with only 17 lessons I am able to carry out intermediate conversations with native speakers. She provides you with more than enough material to understand both conversational and grammatical rules of Spanish. DO NOT CHEAT YOURSELF HIRE THE BEST. Also the prices she charge is far cheaper than the quality of education you will receive.

Are You Ready To Use The Spanish Language?

Cristian is an EXTRAORDINARY tutor! I needed to learn Spanish quickly and well. I've been working with Cristian for about 2 months, and my skills are growing even faster than I'd hoped. Cristian is focused, efficient, funny and understands how to make the class enjoyable and spontaneous, he also teaches all the important basics and makes sure there is a good level of comprehension. Cristian would be a great Spanish tutor for any age. I recommend Cristian very highly!

Spanish Tutor

WOW! very professional. very educated...takes time to Evaluate where your at first, then brakes down a curriculum for your specific needs, unlike a class room. Best money ever spent. she should be asking for more money. Just saying