FAQs
- What should the customer know about your pricing (e.g., discounts, fees)?
Cooking classes are 135.00 for the first person and $75.00 after that, but if you have a group the prices decreases. Meals I provide to a family of four are generally $250.00 plus the cost of groceries per week. Not too bad considering you now have time to spend with your children as they do their homework. Catering weddings and whatnot varies based on your budget.
- What is your typical process for working with a new customer?
Hello, once I here you are looking for a chef, I normally reach out to you and ask that you call me so that we may discuss specifics about your event and get you a proper quote.
- What education and/or training do you have that relates to your work?
I have a personal library of over 200 cookbooks. I receive many periodicals and magazines about the culinary world. I stay in touch with colleagues from Johnson & Wales and I am constantly seeking new procedures and food on the internet. Keeping up with trends.