Wichita, KS2 teen cooking instructors near you

Where do you need the teen cooking instructor?

Answer a few questions

Tell us what you need so we can bring you the right pros.

Get quotes

Receive quotes from pros who meet your needs.

Hire the right pro

Compare quotes, message pros, and hire when ready.

Wichita Teen Cooking Instructors

Browse these teen cooking instructrors with great ratings from Thumbtack customers in Wichita.

Drive by Chef
5.0
from 6 reviews
  • 4 years in business
  • 9 hires on Thumbtack
Maggie C.
Verified review

I have had two meetings with Marye Raux so far. I was wanting someone to show me how to cook healthier. She has taken me to the stores and showed me what things to look for when buy food. She is easy going and easy to talk too. She is introducing me to new foods and different ways of cooking. Her prices are reasonable, and I am looking forward to working with her more in the future.

About

I cook any type of foods. I am also a pastry chef. I teach cooking classes, including baking from scratch. I've worked in country clubs and assisted living, catering for weddings, family reunions, etc.

Q & A

Answers to commonly asked questions from the experts on Thumbtack.

How much do private cooking lessons cost?

You can take private cooking classes to have fun, to learn a new skill, to improve your health, to bond with your partner, to enjoy a playful first date or to have a unique birthday party experience. Nationally the average cost of private cooking lessons ranges between $100 and $150. Prices can vary, depending on where you live, the type of cooking class you’re taking, the ingredients the chef provides, and the reputation of the chef. Cooking classes with Anthony Bourdain will clearly cost more than classes with a local restaurant owner. The number of people in the class will also affect the cost, with group lessons often priced per person to account for the cost of ingredients. For example, for group lessons, a brunch workshop may cost an average of $70 per person, a steak dinner with sides could cost an average of $80-$85 per person, and a sushi lesson could cost an average of $100 per person. Ingredients play a major role in cost, as the chef will pre-purchase the food you will be working with. Weekday classes will usually cost less than weekend classes.

Hire skilled professionals for absolutely everything.