El Paso, TX5 Baking Lessons near you

Where do you need the Baking Lesson?

Answer a few questions

Tell us what you need so we can bring you the right pros.

Get quotes

Receive quotes from pros who meet your needs.

Hire the right pro

Compare quotes, message pros, and hire when ready.

El Paso Baking Lessons

Browse these baking lessons with great ratings from Thumbtack customers in El Paso.

Mayra B.
Verified review

Mr. Hallberg provided his services for cooking lessons and a private dinner. He was very punctual, and his food was amazing, his personality made us feel comfortable and we learned more than we expected. I will definitely recommend Mr. Hallberg's services.

About

I have experience in teaching people about nutrition and managing their cooking skills in a healthy manner. I have a culinary nutrition bachelor's degree.

About

Nutrition and cooking go hand-in-hand. With a culinary nutrition degree, I love to teach people how to cook simple and healthy meals.

About

I will custom cater any event based on budget and the customers needs and wants. I dont use generic menus, so each event is unique and different from any other

About

I provide wonderful food and baked goods. I am an experienced chef who teaches some fundamentals about cooking and baking.

Q & A

Answers to commonly asked questions from the experts on Thumbtack.

How much do private cooking lessons cost?

You can take private cooking classes to have fun, to learn a new skill, to improve your health, to bond with your partner, to enjoy a playful first date or to have a unique birthday party experience. Nationally the average cost of private cooking lessons ranges between $100 and $150. Prices can vary, depending on where you live, the type of cooking class you’re taking, the ingredients the chef provides, and the reputation of the chef. Cooking classes with Anthony Bourdain will clearly cost more than classes with a local restaurant owner. The number of people in the class will also affect the cost, with group lessons often priced per person to account for the cost of ingredients. For example, for group lessons, a brunch workshop may cost an average of $70 per person, a steak dinner with sides could cost an average of $80-$85 per person, and a sushi lesson could cost an average of $100 per person. Ingredients play a major role in cost, as the chef will pre-purchase the food you will be working with. Weekday classes will usually cost less than weekend classes.

Hire skilled professionals for absolutely everything.